Złoto – nie tylko ozdoby
Złoto, jako metal szlachetny, przeciętnemu człowiekowi kojarzy się przede wszystkim z jubilerstwem, wyrobem ozdób i środkiem płatniczym. Nic dziwnego, od najdawniejszych czasów było wykorzystywane do produkcji ozdób właśnie, a jego właściwości fizykochemiczne ...
Złoto, jako metal szlachetny, przeciętnemu człowiekowi kojarzy się przede wszystkim z jubilerstwem, wyrobem ozdób i środkiem płatniczym. Nic dziwnego, od najdawniejszych czasów było wykorzystywane do produkcji ozdób właśnie, a jego właściwości fizykochemiczne (kowalne, ciągliwe, mało reaktywne i wysoce odporne chemicznie, nie utlenia się) tylko wzmacniały takie zastosowanie tego pierwiastka. Wyjątkowe właściwości i rzadkość występowania uczyniły ze złota metal wartościowy i pożądany, utożsamiany z czystością, władzą i bogactwem. Było więc czynnikiem sprawczym wojen i podbojów, próbowano je też wytworzyć sztucznie. Wraz z rozwojem nauki i techniki odkrywano jego kolejne cechy, stąd złoto znajdowało i wciąż znajduje coraz szersze zastosowanie. Dziś złota w dalszym ciągu używa się do wyrobu ozdób i biżuterii (w postaci stopów, jako, że czyste, 24-karatowe złoto jest miękkie), do lutowania układów elektronicznych i scalonych (doskonałe właściwości elektroprzewodzące pierwiastka), w przemyśle włókienniczym i odzieżowym, w architekturze i sztuce (samoistnie i do pozłacania innych materiałów), ale także w medycynie (nietoksyczne i dobrze tolerowane przez organizm, ale o właściwościach antyseptycznych), jako dodatek do wyrobów spożywczych (złoto płatkowe), wreszcie, w przemyśle kosmetycznym.
W niniejszym artykule przyjrzymy się temu ostatniemu zastosowaniu.
Złoto: zastosowanie kosmetyczne
Zalety i szczególne właściwości złota można wykorzystać także w produkcji kosmetyków, stosując jako składnik balsamów, olejków do ciała, kremów, maseczek itp. Jako, że złoto ma właściwości hipoalergiczne, można stosować je do każdego rodzaju skóry. Złoto kosmetyczne wpływa regenerująco na skórę: stymuluje jej rozrost, wzmacnia i przyspiesza odbudowę wiązań kolagenowych i elastynowych, wzmacnia metabolizm wewnątrzkomórkowy, zmniejsza obrzęki i zapobiega utracie jędrności, powstawaniu przebarwień i zmarszczek. Właściwości antyradiacyjne (odbija promieniowanie elektromagnetyczne) złota, wykorzystywane dotychczas w przemyśle lotniczym i kosmonautyce wykorzystuje się również w kosmetykach, dzięki czemu skóra lepiej jest chroniona przed promieniowaniem podczerwonym i ultrafioletowym.