Właściwości kleju do złota. Mixtion akrylowy vs. mixtion olejny

person Wysłane przez: CS Group list Kategoria: BLOG Dodano:

Mixtion akrylowy i mixtion olejny - krótka charakterystyka i różnice

Mixtion to klej pozłotniczy używany do przyklejania płatków złota, srebra, szlagmetalu lub aluminium. Korzystają z niego przede wszystkim artyści posługujący się metodą złoceń w swoich pracach (m.in. konserwatorzy dzieł sztuki, pozłotnicy, ikonopisarze, malarze, rzeźbiarze). W sklepach artystycznych znaleźć można mixtion dwojakiego rodzaju: akrylowy lub olejny. Czym się cechują i który wybrać? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.

Charakterystyka klejów pozłotniczych

Kleje pozłotnicze są miksturą złożoną z substancji schnącej oraz wody lub oleju. Mixtion akrylowy to klej na bazie wody i akrylu. Charakteryzuje się barwą oraz konsystencją tłustego mleka i doskonale sprawdza się jako klej pozłotniczy do każdego rodzaju powierzchni. Mixtion akrylowy nadaje się jedynie do użytku w pomieszczeniach, dlatego przy pracach konserwatorskich na zewnątrz używa się gęstszego mixtionu olejnego. Jest to klej do złoceń na bazie naturalnego oleju żywicznego lub lnianego z dodatkiem substancji schnącej. Oba rodzaje kleju są trudno zmywalne, więc zaleca się nakładanie ich jednorazowym pędzlem oraz korzystanie przy tym z bawełnianych rękawiczek ochronnych.

Różnice między mixtionem akrylowym a olejnym

Najważniejsza różnica pomiędzy mixtionem akrylowym a olejnym to czas wysychania. Nałożywszy klej na powierzchnię odczekać należy określoną ilość czasu, zanim rozpocznie się przyklejanie płatków złota, srebra, szlagmetalu czy innego materiału. Trzeba umieć rozpoznać ten krótkotrwały moment, kiedy powierzchnia gotowa jest do klejenia, a także zmieścić się z wykonaniem czynności zanim substancja wyschnie całkowicie i przestanie spełniać swą funkcję (niekiedy mamy do dyspozycji tylko ok. 45 – 60 min).

Mixtion akrylowy potrzebuje ok. 15-30 minut, a olejny od 3 do 12h, aby uzyskać poziom kleistości odpowiedni do rozpoczęcia etapu pracy, jakim jest nakładanie płatków metalu.

Nasuwa się pytanie: jak rozpoznać, kiedy powierzchnia pokryta klejem pozłotniczym gotowa jest do nałożenia na nią płatków złota czy srebra? Proces wysychania kleju należy na bieżąco monitorować. Mixtion akrylowy po około kwadransie utraci mleczną barwę. Poprzez delikatne dotknięcie powierzchni opuszkiem palca można wówczas skontrolować lepkość. Klej powinien chwytać skórę w takim samym stopniu, w jakim robi to taśma klejąca.

Kontrola wysychania w przypadku mixtionu olejnego przebiega podobnie, z tą różnicą, że jest on od początku przezroczysty, a czas schnięcia warto zweryfikować z informacją na opakowaniu - może być zróżnicowany w zależności od typu danego mixtionu olejnego.

 

 

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło