W jaki sposób renowuje się powłokę z politury?

person Wysłane przez: edan.krakow.pl list Kategoria: BLOG Dodano:

Politura to roztwór szelaku, czyli naturalnej żywicy organicznej wytwarzanej przez owady zwane czerwcami, który służy do wykańczania drewnianych powierzchni. Politurowanie wykorzystuje się w meblarstwie, ponieważ taka powłoka nie tylko zabezpiecza drewno, ale także nadaje mu pięknego, szlachetnego wyglądu. Politura jest elastyczną i przepuszczającą powietrze warstwą, dzięki czemu zapewnia drewnu idealne warunki, optymalnie je konserwując.

Jej dodatkowym atutem jest wydobycie z pokrywanej nią powierzchni naturalności usłojenia i barwy, nadanie jej trójwymiarowości i zachwycającego połysku. W przeciwieństwie do lakieru lub oleju politurę można całkowicie usunąć z zabezpieczonej nią powierzchni.

Co zrobić, gdy powłoka z politury wymaga odnowienia?

Stare politurowane meble z biegiem lat tracą swój pierwotny efektowny wygląd, ponieważ politura może w niektórych miejscach stracić swój połysk, wytrzeć się (przez intensywną eksploatację) lub ulec uszkodzeniu (np. na skutek stawiania na niej gorących naczyń albo kontaktu z wodą czy alkoholem). W takim wypadku politurowany mebel powinien zostać poddany renowacji, aby był znów właściwie zabezpieczony i mógł ponownie cieszyć oczy. Na szczęście politurowanie to proces odwracalny, a więc można w każdej chwili zdjąć zniszczoną powłokę i nadać jej świeżego wyglądu poprzez staranne czyszczenie, odświeżanie, matowanie i dokładanie kolejnych, nowych warstw szelaku.

Odnawianie politurowanych powierzchni krok po kroku

1. Staranne usunięcie starych warstw politury przy użyciu papieru ściernego.

2. Odpylenie i odtłuszczenie powierzchni spirytusem denaturowanym lub rozpuszczalnikiem.

3. Kiedy mebel jest już oczyszczony i suchy, należy nałożyć na niego nową warstwę politury.

4. Aplikacja politury szelakowej przy użyciu specjalnego tamponu (np. kłębek waty owinięty w czystą szmatkę).

5. Dostosowanie liczby warstw nanoszonej na odnawianą powierzchnię politury do pożądanego efektu oraz rodzaju drewna.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło