Pozłotnictwo – jakie narzędzia wybrać?

person Wysłane przez: edan.krakow.pl list Kategoria: BLOG Dodano:

Pozłotnictwo klasyfikuje się, jako sztukę malowania ozdobnego, choć dawniej traktowano je jako odrębną dziedzinę sztuki. Pozłotnictwo polega na pokrywaniu przedmiotów cienką warstwą złota lub innego metalu w formie płatków, folii, proszku lub pasty pozłotniczej. Zwykło się w ten sposób ozdabiać tła i detale malarskie lub rzeźbiarskie, ramy obrazów i luster, fragmenty mebli i ich ornamenty, wreszcie freski. 

Jak się można domyślać, jest to praca trudna, wymagająca opanowania i niebywałej wprost precyzji oraz konieczności zastosowania specyficznych narzędzi. Do przygotowywania podłoża i gruntowania przed złoceniem używać można tych samych narzędzi, co w malarstwie, złocony przedmiot (lub jego fragment) należy najpierw dokładnie oczyścić z resztek farby, zapraw czy zabrudzeń i zabezpieczyć/pokryć ewentualne ubytki w powierzchni. Do tego celu przydadzą się pędzle, pumeksy, papier ścierny i szpachle. Później jednak niestety sprawa się komplikuje. Rozpoczynający swoją przygodę z pozłotnictwem z pewnością zastanawiają się nad rodzajem narzędzi pozłotniczych, wykorzystywanych w tej oryginalnej sztuce. Jakie narzędzia wybrać do pozłotnictwa?

Narzędzia pozłotnicze

Na początek potrzebna będzie poduszka pozłotnicza. To podstawowe narzędzie w pozłotnictwie, dosłownie i w przenośni. Ma z reguły wymiar zbliżony do kartki formatu A4, jest twarda (w środku jest deska), płaska i oprawiona w miękką skórę (bez licówki), czasem z dodatkiem pergaminu. Na poduszce będzie można ciąć oraz trzymać pocięte elementy płatków złota lub złotej folii. Kolejne narzędzie, bez którego pozłotnik i konserwator nie mogą się obejść to pędzel pozłotniczy. Jest on bardzo płaski, wykonany z długiego i miękkiego włosia, służy do przenoszenia i klejenia płatków złota (musi być wcześniej delikatnie natłuszczony). Kolejnym przyrządem pozłotnika powinien być agat pozłotniczy. Gładzik, bo taka jest inna nazwa tego narzędzia jest twardym kamieniem (agatem, jaspisem, albo krzemieniem) obsadzonym w długiej rączce. Służy do gładzenia pozłoty metodą wysokopołyskową. Wreszcie na końcu potrzebny będzie nóż pozłotniczy – dwustronny, płaski nóż o zaokrąglonym czubku, służący do cięcia, przenoszenia na złocony obiekt i odwracania płatków złota. Opisane tu narzędzia to swego rodzaju niezbędnik, całkowity zestaw narzędzi pozłotniczych będzie się jednak różnił w zależności od rodzaju techniki, którą nanoszone będą płatki i zastosowanego do złoceń materiału.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło