Pozłota w dekoracji wnętrz

person Wysłane przez: edan.krakow.pl list Kategoria: BLOG Dodano:

Przykłady zastosowania pozłotnictwa jako wszechstronnej sztuki dekoracyjnej można obserwować w wielu wyrobach z różnych okresów historycznych. Jednak przedmioty użytkowe, kultu sakralnego i dzieła sztuki to nie jedyne obiekty, na których możemy położyć pozłotę. Pozłota ze złota płatkowego lub szlagmetalu była również nakładana na materiały budowlane i gotowe budynki, tak wewnątrz, jak i na zewnątrz. 

Specjalistyczne techniki nakładania złota na elementy wykorzystywane w budownictwie zmieniały się na przestrzeni dziejów, zmieniały się też miejsca, na które pozłota była nakładana. Najczęściej można ją spotkać na dekoracjach budynków: żebrowaniach sklepień i konch, sztukateriach, polichromiach czy we freskach. Przy nakładaniu pozłoty obowiązywała jednak i nadal obowiązuje zasada, że złocenie na pulment stosowane jest przede wszystkim wewnątrz pomieszczeń (powłoka z połyskiem jest nieodporna na czynniki atmosferyczne), zaś do ozdabiania tynków i elementów dekoracji zewnętrznej budynków stosuje się metodę na mixtion. Do zdobienia większych elementów służą płatki złota, zaś do drobnych elementów dekoracyjnych, szczególnie położonych wysoko można posłużyć się złotem w proszku. Pozłotę taką nakłada się w miksturze z alkoholem na przygotowane wcześniej, zagruntowane i wygładzone podłoże. Podłoże można gruntować zaprawą na bazie pulmentu, naturalnych barwników, kredy i roztworu polialkoholu winylowego, na taką powierzchnię nakłada się proszek. Polerowanie tak ozłoconych ozdób daje wrażenie niejednorodnego ich zabarwienia i piękne, świetliste refleksy.

Szlagmetal we wnętrzach

Dzisiaj sztuka złocenia tynków przetrwała w zasadzie tylko w pracach konserwatorskich i rekonstrukcyjnych, ale zalety wyszukanego, pełnego przepychu stylu pałacowego bywają też wykorzystywane przez dekoratorów wnętrz do tworzenia niebanalnych przestrzeni. Zamiast płatków złota, wykorzystują oni jednak szlagmetal, który daje efekt do złudzenia przypominający złoto płatkowe, ale jest mniej kosztowny. W nowoczesnych projektach wnętrz wykorzystuje się szlagmetal w płatkach lub w rolce. Nakłada się go metodą na mixtion na wyjątkowo gładką powierzchnię ściany lub na wybrane elementy dekoracyjne wnętrza oraz do wypełniania malowideł. Poza szlagmetalem stylizowanym na złoto do zdobienia ścian i ozdób używa się również płatków aluminium przypominających srebro.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło