Jakie narzędzia są niezbędne w pracy konserwatora mebli?

person Wysłane przez: edan.krakow.pl list Kategoria: BLOG Dodano:

Renowacja mebli to zajęcie, które wymaga skompletowania szeregu niezbędnych akcesoriów. Czego nie może zabraknąć w warsztacie specjalisty zajmującego się konserwacją umeblowania?

Akcesoria, które musisz mieć, jeżeli chcesz zająć się renowacją mebli

Odnawianie zabytkowych lub po prostu zniszczonych mebli wymaga szczególnej delikatności – jeden fałszywy ruch i piękna komoda lub biurko mogą zostać zniszczone, przy czym odwrócenie skutków naszych działań może okazać się niezwykle kosztowne. By zredukować margines błędu, warto zdobyć jak największą wiedzę dotyczącą konserwacji mebli i zaopatrzyć swój warsztat we wszystkie niezbędne przedmioty. Zaliczają się do nich:

  • Narzędzia do ścierania i usuwania starych powłok – element pod każdym względem niezbędny. Z pomocą papieru ściernego, szlifierki czy opalarki usuniemy starą farbę lub lakier z powierzchni mebla – co jest konieczne nie tylko w sytuacji, gdy chcemy np. usunąć łuszczącą się powłokę, lecz również wtedy, gdy zamierzamy nałożyć na mebel nową warstwę lakieru lub koloru. Opalarka przyda nam się szczególnie w konserwacji mebli fornirowanych, które mogłyby ulec uszkodzeniu w kontakcie z papierem. Jeżeli mamy możliwość pracy na świeżym powietrzu, możemy też wykorzystać preparaty chemiczne do zmiękczania starych farb i lakieru – używanie ich w domu może być szkodliwe ze względu na silne opary wydzielane przez te środki.
  • Preparaty i narzędzia do wypełniania ubytków – w sytuacji, gdy mebel jest zarysowany lub zdefragmentowany, warto użyć tzw. szpachli maskującej, czyli mieszanki, którą można wypełnić szczerby i następnie wygładzić ją tak, by zrównała się z powierzchnią drewna.
  • Środki do malowania mebli – oczyszczona ze starego lakieru i wygładzona powierzchnia musi zostać pokryta warstwą gruntującą. Po zagruntowaniu możemy ozdobić mebel za pomocą farb do drewna. Do impregnacji wykorzystajmy olej lub lakier.
  • Narzędzia do nakładania farb i lakierów – nie możemy oczywiście zapominać o elementach, które posłużą nam do pokrycia powierzchni mebla nową powłoką lakierniczą czy barwną. Pamiętajmy, że pędzle artystyczne warto kupować nie w komplecie, lecz po jednej sztuce i w zależności od potrzeb – dzięki temu z czasem zbierzemy sprawdzony zestaw, który będzie służył nam nieprzerwanie.
  • Złoto, srebro i szlagmetal – w przypadku mebli o złoconych elementach sprawa wygląda trochę inaczej. Ubytków w złocie nie można po prostu zamalować – zamiast tego użyjmy więc srebra lub złota płatkowego. Tańszą alternatywą dla tego kosztownego elementu wykończenia jest tzw. szlagmetal, który występuje w licznych kolorach pozwalających na łatwy dobór właściwego odcienia.
  • Narzędzia do nakładania złota i srebra – by złoto czy srebro trwale przylgnęło do powierzchni mebla, konieczne jest zastosowanie kleju pozłotniczego i odpowiedniej bazy pod płatki. W tym celu warto zaopatrzyć się w wysokiej klasy klej pozłotniczy i pulment. Płatki złota to wymagający materiał, którego użytkowanie wymaga odpowiednich narzędzi. Ze względu na ich delikatność należy kroić je wyłącznie z użyciem specjalistycznych noży i polerować za pomocą agatów pozłotniczych. Jeżeli w nałożonej warstwie chcemy ukształtować konkretny wzór, posłużą nam do tego punce różnej wielkości.
  • Stół warsztatowy i ściski stolarskie – stół zapewni nam niezbędną wygodę i możliwość stabilnego unieruchomienia mebla. Z kolei za pomocą ścisków możemy przytrzymać np. dwa sklejone elementy.
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło