Jak poleruje się politurę?

person Wysłane przez: edan.krakow.pl list Kategoria: BLOG Dodano:

Politurowanie jest jedną z wielu technik wykańczania drewna. Polega na wielokrotnym nakładaniu na wierzchnią warstwę drewna roztworu politury, czyli płatków szelaku rozpuszczonych w wysokoprocentowym alkoholu lub spirytusie. Czasami używa się określenia politura szelakowa. Jak dokładnie wygląda ten proces?

W jaki sposób przygotowuje się do wykonania politury?

Aby proces politurowania zakończył się sukcesem, należy uprzednio bardzo dokładnie przygotować mebel; musi być bez uszkodzeń, brudu, kurzu lub odspojeń okleiny. Warstwa politury jest transparenta, więc wyeksponuje wszystkie jego zalety, np. piękne słoje, ale także wady i niedociągnięcia jak błędy w renowacji.

Politurowanie wykonuje się tylko i wyłącznie ręcznie, używa się do tego gąbki/tamponu, czyli kłębka waty zawiniętego w czystą bawełnianą szmatkę. Warstwa nakładana w ten sposób ma wysoka jakość i nadaje drewnu bardzo gładkie wykończenie z wysokim połyskiem, wydobywając jego naturalną barwę i usłojenie. Dodatkową zaletą jest zakonserwowanie drewna z racji żywiczności szelaku).

Poprawne politurowanie nie jest rzeczą łatwą, wymaga wiele nauki i godzin praktyk, które pozwolą zdobyć wprawę.

Właściwy proces politurowania

Istnieją cztery podstawowe etapy procesu politurowania:

1. Przygotowanie drewna, czyli wspomniane już oczyszczenie i odpylenie, oraz wstępne gruntowanie politurą w stężeniu 4-8%.
2. Zacieranie porów drewna pumeksem i politurą w stężeniu 14%.
3. Przegrunt, czyli dokładanie politury w stężeniu 8%, ewentualnie z kilkoma kroplami oleju do politurowania.
4. Wykończenie, czyli usunięcie nadmiaru oleju i wydobycie nadbudowywanego podczas poprzednich etapów połysku, użycie politury w stężeniu 4% i stopniowe przechodzenie do mgiełki z alkoholu etylowego.

Wielu rzemieślników ma własne techniki politurowania wypracowane przez lata praktyki, dlatego podane stężenia i etapy mogą się różnić.

Warto pamiętać, że dużą zaletą politury jest możliwość jej usunięcia oraz odświeżania poprzez nakładanie kolejnych warstw. Użytkując meble pokryte szelakiem trzeba obchodzić się z nimi ostrożnie, ponieważ są wrażliwe na alkohol, wodę i gorące naczynia stawiane na ich powierzchni.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło